Tuesday, November 11, 2008

Huarte-Ispanya'da Türkiye'den Çağdaş Sanat

"HER ŞEY OLUP BİTERKEN" (AS ALL THIS HAPPENS)

TÜRKİYE'DEN SANATÇILAR, YAZARLAR, MÜZİSYENLER VE AKADEMİSYENLER İSPANYA'DA PAMPLONA'NIN HUARTE İLÇESİNDE GÜNCEL SANAT VE KÜLTÜR SUNUMLARI YAPACAK.

11-16 KASIM 2008, HUARTE ÇAĞDAŞ SANAT MERKEZİ, PAMPLONA

www.centrohuarte.es

Navarra bölgesinde Pamplona'ya 5km uzaklıktaki Huarte'de yer alan 6500 m2'lik bu çağdaş sanat merkezi Ekim 2007'de açıldı. Navarra hükümetinin desteği altında Huarte Belediyesinin girişimi olan merkez Bilbao Guggenheim'a, Vitoria kentindeki "The Artium"a ve yapılmakta olan "Krea Contemporary Expression Centre"a bir saat uzaklıkta. Merkezin konsepti uluslararası sanat ortamındaki yeni gelişmelere ve en güncel yaratıcılığa odaklanıyor. Türkiye sanat ve kültür ortamı, bu bağlamda bu merkezin özellikle keşfetmek ve kitleye tanıtmak istediği bir ortam olarak öne çıkıyor. Küratörlüğünü Beral Madra'nın yaptığı bir haftalık etkinlik Navarra bölgesi sanatçıları, yazarları, akademisyenleri ve müzisyenlerinin, sanat izleyicisinin ve geniş kitlenin Türkiye'li sanatçılar, yazarlar, akademisyenler ve müzisyenlerle gösteri, sunum ve açık oturumlarda karşılaşmalarını, düşüncelerini ve üretimlerini bizzat sunmalarını sağlıyor ve etkileşimli bir kültür alış verişi yaratma amacını güdüyor.

Etkinlik programı:

11 Kasım: Açılış, Beral Madra'nın Türkiye'de çağdaş sanat gelişmelerini tanıtım sunumu, Ferhat Satıcı'nın "Videoist" programını tanıtımı ve sunumu.

Videoist sanatcıları:

Yeni Anıt , Ferhat Özgür, Çağrı Saray , Neriman Polat , Fatih Aydoğdu , Dj nabucco Vj 2010,Hülya Özdemir

12 Kasım: Sanatçı Vahit Tuna'nın sunumu ve Kültür kuramcısı Dr. Nermin Saybaşılı'nın konferansı.

13 Kasım: Türkiye'de Çağdaş Müzik sunumları: Erdem Çöloğlu Konferansı, Zeynep Gedizoğlu, Başak Dilara Özdemir sunumları (Gedizlioğlu ve Özdemir'in kompozisyonları Navarra'lı müzisyenler tarafından çalınacaktır). Aynı akşam, İlyas Odman bir performans gerçekleştirecektir.

14 Kasım: Sanatçılar Sıtkı Kösemen ve Gül Ilgaz'ın sunumları.

15 Kasım: Necmiye Alpay'ın konferansı, Perihan Mağden'in sunumu ve Nezaket Ekici'nin performansı

16 Kasım: Mektem Ahıska'nın konferansı ve Ahıska, Mağden ve Alpay'ın bölgedeki yazarlar ile açık oturumu. Aynı akşam, Erdem Akan'ın Tasarım üstüne sunumu.

Contemporary Art in Huarte-Spain

[CONFERENCES] "THE OTHER SHORE". 1st Encounter with Contemporary Cultures. TURKEY. "While all this is happening".

11-11-2008 > 11-11-2008 > The Huarte Centre, through “While all this is happening", which will be held from the 11 to 16 of November, proposes to establish a complex dialogue through art and creativity. The most innovating photography, video, performance, music, cinema, literature and design will give life to the first great Conference of Contemporary Turkish Culture.

The Other Shore_Turkey_Huarte-Centre

Why is it that something that seems so close, like the dream of getting away at a long weekend, seems so strange? Istanbul, further than its stones and the weight of its history, of the complexity of its yearning for modernization and the increase of an Islam which is never univocal, possesses a living culture that is contemporary, plural and pronounced social character.

The Huarte Centre, through "While all this is happening", which will be held from the 11 to 16 of November, proposes to establish a complex dialogue through art and creativity. The most innovating photography, video, performance, music, cinema, literature and design will give life to the first great Conference of Contemporary Turkish Culture.

A process that can open a new perspective for the public and artists in Istanbul and Navarra, which, as Beral Madra, organizer of the Conference, declares, "they can understand the others' aspirations and ways of creating art, find similarities and differences". Meet, share, create and feel, from one shore to the other.

Programme:

11 November: Opening

Presentation of Mrs Beral Madra about recent developments in contemporary art in Turkey.

“Videoist” programme:

Participating Artists:

Yeni Anit , Ferhat Ozgur, Cagri Saray , Neriman Polat , Fatih Aydogdu , Dj Nabucco Vj 2010, Hulya Ozdemir

November 12 Artist Vahit Tuna's video presentation about his own works.

Conference: Dr. Nermin Saybasili’

13 November: Contemporary Music Approach in Turkey

Conference by Erdem Cologlu

Zeynep Gedizoglu, Basak Dilara Ozdemir presentation. (The composition of Gedizlioglu ve Ozdemir to be performed and composed by the musicians of Navarra.

Opening Performance by Ilyas Odman

14 November: Photographic presentation by Sitki Kosemen and Gul Ilgaz

15 November: Conference by Mrs Necmiye Alpay and Perihan Magden and the performance of Nezaket Ekici

16 November:Conference of Mektem Ahiska. Open panel session with Ahiska, Magden and Alpay. In the same evening presentation of Erdem Aka on Design concept.

for more information visit: www.centrohuarte.es