Tuesday, November 11, 2008

Huarte-Ispanya'da Türkiye'den Çağdaş Sanat

"HER ŞEY OLUP BİTERKEN" (AS ALL THIS HAPPENS)

TÜRKİYE'DEN SANATÇILAR, YAZARLAR, MÜZİSYENLER VE AKADEMİSYENLER İSPANYA'DA PAMPLONA'NIN HUARTE İLÇESİNDE GÜNCEL SANAT VE KÜLTÜR SUNUMLARI YAPACAK.

11-16 KASIM 2008, HUARTE ÇAĞDAŞ SANAT MERKEZİ, PAMPLONA

www.centrohuarte.es

Navarra bölgesinde Pamplona'ya 5km uzaklıktaki Huarte'de yer alan 6500 m2'lik bu çağdaş sanat merkezi Ekim 2007'de açıldı. Navarra hükümetinin desteği altında Huarte Belediyesinin girişimi olan merkez Bilbao Guggenheim'a, Vitoria kentindeki "The Artium"a ve yapılmakta olan "Krea Contemporary Expression Centre"a bir saat uzaklıkta. Merkezin konsepti uluslararası sanat ortamındaki yeni gelişmelere ve en güncel yaratıcılığa odaklanıyor. Türkiye sanat ve kültür ortamı, bu bağlamda bu merkezin özellikle keşfetmek ve kitleye tanıtmak istediği bir ortam olarak öne çıkıyor. Küratörlüğünü Beral Madra'nın yaptığı bir haftalık etkinlik Navarra bölgesi sanatçıları, yazarları, akademisyenleri ve müzisyenlerinin, sanat izleyicisinin ve geniş kitlenin Türkiye'li sanatçılar, yazarlar, akademisyenler ve müzisyenlerle gösteri, sunum ve açık oturumlarda karşılaşmalarını, düşüncelerini ve üretimlerini bizzat sunmalarını sağlıyor ve etkileşimli bir kültür alış verişi yaratma amacını güdüyor.

Etkinlik programı:

11 Kasım: Açılış, Beral Madra'nın Türkiye'de çağdaş sanat gelişmelerini tanıtım sunumu, Ferhat Satıcı'nın "Videoist" programını tanıtımı ve sunumu.

Videoist sanatcıları:

Yeni Anıt , Ferhat Özgür, Çağrı Saray , Neriman Polat , Fatih Aydoğdu , Dj nabucco Vj 2010,Hülya Özdemir

12 Kasım: Sanatçı Vahit Tuna'nın sunumu ve Kültür kuramcısı Dr. Nermin Saybaşılı'nın konferansı.

13 Kasım: Türkiye'de Çağdaş Müzik sunumları: Erdem Çöloğlu Konferansı, Zeynep Gedizoğlu, Başak Dilara Özdemir sunumları (Gedizlioğlu ve Özdemir'in kompozisyonları Navarra'lı müzisyenler tarafından çalınacaktır). Aynı akşam, İlyas Odman bir performans gerçekleştirecektir.

14 Kasım: Sanatçılar Sıtkı Kösemen ve Gül Ilgaz'ın sunumları.

15 Kasım: Necmiye Alpay'ın konferansı, Perihan Mağden'in sunumu ve Nezaket Ekici'nin performansı

16 Kasım: Mektem Ahıska'nın konferansı ve Ahıska, Mağden ve Alpay'ın bölgedeki yazarlar ile açık oturumu. Aynı akşam, Erdem Akan'ın Tasarım üstüne sunumu.

No comments: